کتاب ایمن سازی ساختمان در برابر حریق

مطالب اصلی مورد بحث در اين كتاب شامل عوامل موثر در ايجاد و گسترش حريق در ساختمان‌ها، طراحی محل براي اطفاء حريق و نجات ساكنين، مقاومت مواد و مصالح ساختمانی در مقابل آتش، فنون تهويه و كنترل دود و گرما، پناه و گريز ساكنين و ايمني ساختمان‌های بلند در برابر حريق می باشد. يكی از ويژگی های بارز اين كتاب ارايه مطالب همراه با تصاوير بسيار می باشد كه ابزار مفيدی در درك و شناخت مفاهيم مورد بحث می باشد. اين تصاوير به دانشجويان طراحی ساختمان و علوم مربوط به آتش در فهم اساس نظری آيين‌نامه‌ها و استانداردهای ساختمانی ياری می رساند تا بتوانند دانش بنيادين و لازم براي حصول ايمنی در ساختمان‌ها را به‌ دست آورند.

 

نویسنده: دیوید اگان  

مترجم: دکتر محمود دیانی

انتشارات آموزه  (1380)    272 صفحه    44000 ریال     تلفن: 03112664121

 

 

کتاب مبانی آتش نشانی

كتاب حاضر دربرگيرنده 11 عنوان درسی است كه يادگيری آنها برای آتش نشانان مبتدی ضروری است. تلاش شده است موضوعات با نگارشی ساده و روان با محتوايی مناسب تدوين گرديده تا درك آن براي همگان آسان باشد.

 

نویسنده: محمود مقاری

انتشارات سازمان شهرداريهای كشور- تلفن: 6390  (1382)    174صفحه    14000 ريال

کتاب پيدايش و توسعه آتش نشانی در جهان

بدون شك تلاش در جهت بيان اهميت ايمنی شهرها و حفظ شهروندان از خطرات، به بهبود وضعيت حاضر و ارتقای سطح ايمنی شهرها كمك موثری خواهد نمود. در اين ميان آتش‌نشانی به عنوان يكی از قديمی ترین مراكز خدماتی در خصوص ايمنی شهري از اهميت و جايگاه خاصی در مباحث مديريت شهری و شهرسازی مدرن برخوردار بوده و لازم است با توجه به توسعه شهرها در تمامی ابعاد به رشد متوازن آنها نيز پرداخت. كتاب حاضر به اين مهم پرداخته و به يقين اطلاع و آگاهی از تاريخچه اين مراكز و مسايل پيرامونی آن افقی روشن براي آينده ترسيم خواهد كرد.

 

نویسنده: فرشيد قاسملو

انتشارات سازمان شهرداريهای كشور (1382), 127صفحه، 10000ريال

کتاب دستورالعمل البسه خدمت آتش‌ نشانان كشور

از آنجایی كه نیروهای آتش‌ نشان باید دارای البسه فرم، درجه و نشان خاص باشند، دفتر خدمات عمومی سازمان شهرداری‌ ها اقدام به ملبس و مدرج نمودن یكسان آتش‌ نشانان كشور نموده است. در این راستا دستورالعمل حاضر با بهره‌ گیری از نظریه‌ های علمی اساتید دانشگاه و برخی همكاران آتش ‌نشان در سراسر كشور منتشر گردیده است. اصول و ویژگی‌ های البسه خدمت و انواع البسه خدمت (لباس رسمی، لباس كار، لباس عملیات، لباس كارمندان، لباس زنان، …) از جمله مواردی هستند كه در كتاب مورد بررسی قرار گرفته ‌اند. طراحی لباس و تركیبات آن براساس ضوابط و معیارهای ذیل انجام شده است:

– برخورداری از فرهنگ و اعتقادات و جهان ‌بینی اسلامی

– خواست و پذیرش كاركنان آتش ‌نشانی براساس نظرخواهی ‌های انجام شده

– تامین امنیت نسبی جان آتش ‌نشانان در هنگام اجرای عملیات اطفای حریق

– كاهش بار مالی و تقلیل هزینه ‌ها در جهت رعایت اصل صرفه‌ جویی

– ایجاد هماهنگی و یكنواخت ‌سازی در مبانی ظاهری و وحدت فرماندهی

– انتخاب پارچه مناسب با استفاده از نظرات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی كشور.

 

نویسنده: سازمان شهرداری ‌های كشور ، ستاد هماهنگی امور ايمنی و آتش‌ نشانی

ناشر: انتشارات سازمان شهرداری ‌های كشور      (1383)      40 صفحه

کتاب پیشگیری با حریق

این كتاب نگرش جامعی از موضوعات و ملاحظات مربوط به پیشگیری از حریق را فراهم کرده است. فصول گوناگون کتاب حاوی راهنمایی­ های مفید و قابل استفاده برای آتش‌نشانان، مدیران، مهندسان و کارشناسان حریق، دانشجویان و محققان می­باشد.

در این کتاب علاوه بر فعالیت­ های پیشگیرانه حریق، نحوه سازماندهی سیستم­ های ارائه خدمات آتش­نشانی نیز تحت فصول مجزا و با عناوین مدیریت و عملیات در سازمان­های آتش­نشانی، سیستم­ های اطلاعاتی, ایمنی و سلامت شغلی، ایستگاه­ ها و تسهیلات آموزشی آتش­ نشانی، سیستم­ های ارتباطی، خودروها و تجهیزات آتش­نشانی و تجهیزات حفاظت فردی بررسی شده است.

همچنین موضوعات عملیاتی مهم مانند اطفای حریق در مراتع و جنگل­ ها، حوادث ناشی از مواد خطرناك، عملیات نجات فنی، حریق­ های ساختمانی و خدمات پزشكی اورژانس نیز چند فصل را به خود اختصاص داده‌اند.

 

نویسندگان: دكتر همایون لاهیجانیان، دكتر حسین طلا، مهندس سمیه تائبی

انتشارات فن‌آوران      (1386)      144 صفحه    تلفن: 66953998

کتاب مبارزه با حریق

این مجموعه می‌تواند برای آتش‌نشانان و همچنین دانشجویان رشته‌های ایمنی و حریق و همچنین بازرسان و كارشناسان بیمه مفید واقع شود. همچنین مطالعه آن می‌تواند دید خوبی به مدیران و سرپرستان در صنایع مختلف بدهد تا بتوانند سازمان خود را برای مقابله با سوانح احتمالی آماده سازند.

كتاب شامل 6 فصل است؛ در فصل اول به موضوعات و مسایل كلی پرداخته شده است كه هر آتش‌نشانی باید به آنها اشراف داشته باشد. فصل دوم در مورد اقدامات اولیه‌ای است كه تیم آتش‌نشانی باید پس از رسیدن به محل حادثه انجام دهد و سومین فصل به انتخاب ماده اطفاء كننده مورد نیاز و نحوه به‌كارگیری و ویژگی‌های آن پرداخته است. فصل چهارم و پنجم به‌طور مفصل به جزئیات مبارزه با حریق پرداخته است و انواع مختلف آن را مورد بررسی قرار داده است. فصل ششم در مورد روش‌های ورود به ساختمان و فضاهای بسته است و انواع مختلف ورودی‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

 

نویسندگان: دكتر همایون لاهیجانیان، دكتر حسین طلا، مهندس سمیه تائبی

انتشارات فن‌آوران      (1386)      144 صفحه    تلفن: 66953998

کتاب مبانی مهارت های آتش نشانی در عملیات

با پیشرفت علم و تکنولوژی و اتخاذ شیوه‏ های نوین زندگی شهری، خطرات، بیش از پیش جان و مال انسان‏ها را تهدید می‏ کند. در این شرایط است که حصول ایمنی در زندگی سالم برای انسان‏ها امری ضروری می‏ باشد. در کشور ما از سال 1303 که اولین واحد آتش‏ نشانی با 15 نفر پرسنل در تهران شروع به کار کرد تا هم اکنون که هزاران نفر در کسوت آتش‏نشان در خدمات ایمنی جامعه هستند، تلاش‏های فراوانی صورت گرفته است.

مطالب این کتاب نه تنها برای پرسنلی که مستقیما در عملیات اطفای حریق وارد می‏شوند مطالب قابل استفاده‏ ای را در بر دارد، بلکه برای سایر علاقمندان حوزه ایمنی نیز مفید می‏باشد.

 

نویسندگان: دکتر عباس اکبرزاده، دکتر محمد شکرزاده، مریم کاظمیان

انتشارات فن ‏آوران      (1388)      96 صفحه     2500 تومان     تلفن: 66953998

کتاب ایمن سازی ساختمان در برابر حریق

مطالب اصلی مورد بحث در اين كتاب شامل عوامل موثر در ايجاد و گسترش حريق در ساختمان‌ها، طراحی محل براي اطفاء حريق و نجات ساكنين، مقاومت مواد و مصالح ساختمانی در مقابل آتش، فنون تهويه و كنترل دود و گرما، پناه و گريز ساكنين و ايمني ساختمان‌های بلند در برابر حريق می باشد. يكی از ويژگی های بارز اين كتاب ارايه مطالب همراه با تصاوير بسيار می باشد كه ابزار مفيدی در درك و شناخت مفاهيم مورد بحث می باشد. اين تصاوير به دانشجويان طراحی ساختمان و علوم مربوط به آتش در فهم اساس نظری آيين‌نامه‌ها و استانداردهای ساختمانی ياری می رساند تا بتوانند دانش بنيادين و لازم براي حصول ايمنی در ساختمان‌ها را به‌ دست آورند.

 

نویسنده: دیوید اگان   مترجم: دکتر محمود دیانی

انتشارات آموزه  (1380)    272 صفحه    44000 ریال     تلفن: 03112664121

 

کتاب خطرات حریق مواد شیمیایی

افزایش روز افزون خطرات مواد شیمیایی در رابطه با ایجاد آتش سوزی، انفجار و اثرات سوء آن بر موجودات زنده بخصوص انسان توام با ازدیاد مصرف اینگونه مواد در صنایع گوناگون می باشد. طبق آمارهای مووجود درصد بسیاری از آتش سوزی ها در رابطه با مواد شیمیایی بوده و اقدامات اطفایی در این قبیل حریق ها به روش ها و تکنیک های خاص نیاز دارد.

 

مهندس پرویز رزمیان فر

انتشارات جزیل (1370)       234صفحه           600 تومان

کتاب جامع آتش‏نشانی «از تئوری تا عملیات»

کتاب حاضر در دو جلد و بنا به ضرورت آشنایی و مطالعه افرادی که به نحوی با مسایل ایمنی و آتش‏نشانی مرتبط می باشند، گردآوری شده است. از آنجا که علم آتش‏نشانی در کشور ایران از جمله علوم نوپا است، دسترسی و یا دستیابی به منابع تخصصی مرتبط با اطفای حریق مشکل بوده و عمده مطالب پراکنده موجود نیز، جهت بهره‏ برداری و فراگیری علاقمندان و آتش‏نشانان کافی نمی‏ باشد. در کتاب حاضر سعی شده است با استناد به تجارب و تالیفات اساتید محترم این حرفه، مشکلات علاقمندان مرتفع گردد. لازم به ذکر است چند فصل از این کتاب به روش‏ های تمرینی یافته است. هدف از تهیه مجموعه تمرینات عملیاتی این است که آتش‏ نشانان انواع روش‏های مختلف تمرین را بکار گرفته تا با توجه به موقعیت محل، تعداد پرسنل و تجهیزات موجود بهترین روش را در زمان تمرین و حوادث انتخاب و اجرا نمایند.

 

نویسنده: مهندس عبدالله جعفری

انتشارات سازمان بنادر و دریانوردی   (1389)       1100 صفحه در 2 جلد

کتاب شیمی حریق

اين كتاب ترجمه ای است از مجموعه 19 مقاله تحت عنوان Chemistry كه توسط متخصصان كالج آتش نشانی مورتون انگلستان تهيه و تدوين شده است.

 

هوشنگ شریف زاده

انشارات انوار    (1374)    200 صفحه    4200 ریال

 

 

کتاب طراحی و محاسبات سیستم‏ های اطفاء حریق اسپرینکلر

از اواخر قرن نوزدهم، سیستم‏ های اسپرینکلر بعنوان قدیمی‏ترین سیستم اطفاء اتوماتیک، جهت حفاظت از جان و مال انسان‏ها در مقابل خطر آتش‏ سوزی در منازل مسکونی، کارخانجات، انبارها و … مورد استفاده قرارگرفته‏ اند. این سیستم‏ها با بکارگیری تجهیزات ساده و ارزان قیمت، ایمنی ساختمان‏ها در برابر حریق را به طرز چشمگیری افزایش می‏دهند.

در تدوین و گردآوری مطالب این کتاب سعی شده علاوه بر بیان مطالب به زبانی ساده و ضمن آشنایی بیشتر با قوانین استاندارد NFPA13 و تجهیزات بکار برده شده در سیستم‏ های اسپرینکلر، روش طراحی با بکارگیری بیش از 215 شکل، نمودار و جدول به گونه‏ ای بیان شود که سوالات و نکات مبهم در طراحی این سیستم‏ ها پاسخ داده شوند.

برای ارایه سایر اطلاعات مرتبط با سیستم‏ های اسپرینکلر، نویسنده کتاب وب سایتی با این هدف طراحی نموده که خوانندگان می‏توانند با مراجعه به سایت www.sprinkler.ir نسبت به مشاهده و دانلود برخی اطلاعات اقدام نمایند.

 

نويسنده: حسام طاوسی

انتشارات راه دان     (1389)        259 صفحه     14000 تومان     تلفن: 66409924

کتاب بررسی علل حریق

نگارنده بر آن است راه‌ کارها و تدابیر موثری به منظور شناخت علل حریق‌ های ویرانگر و اشکال مختلف آن به دست دهد .این کتاب در دو جلد تنظیم یافته است. جلد اول این مباحث را شامل می‌ شود :(مشاهدات اولیه), (تحقیقات), (حریق‌ های عمدی), (بهره‌ گیری از دیگر خدمات), (عکسبرداری از صحنه حریق), (بررسی حریق‌ های مهلک) و (آتش‌سوزی وسایل نقلیه). مباحث جلد دوم به علل آتش‌ سوزی‌ ها از طریق کبریت, الکتریسیته و مواد انفجاری اختصاص دارد.

 

نویسنده: هوشنگ شریف زاده

انتشارات انوار  (1375)    116 صفحه   4000 ریال

کتاب مجموعه راهنماهای ایمنی و آتش نشانی (3 جلد)

دستیابی به محیط کار ایمن برای کارکنان و تاسیسات، مستلزم تدوین و اجرای راهنما و دستورالعمل‏ های یکسان در مورد موضوعات مختلف بهداشت، ایمنی و محیط زیست است. در این راستا پس از تصویب و ابلاغ ساختار HSE در شرکت‏ های تابعه وزارت نفت، مدیریت HSE شرکت ملی صنایع پتروشیمی اقدام به بازنگری، تکمیل، تهیه و تدوین دستورالعمل‏ها و راهنماهای ایمنی با اعمال نظرات و پیشنهادات کارشناسان ایمنی شرکت‏های تابعه نموده است و این مجموعه تحت عنوان مجموعه الزامات ایمنی مدیریت  HSE در صنایع پتروشیمی منتشره گردید. این مجموعه الزامات شامل دو بخش دستورالعمل‏ها و راهنماهای ایمنی می باشد. دستورالعمل‏های ایمنی حکم الزامات قانون را برای شرکت‏های پتروشیمی داشته و رعایت کلیه مفاد مندرج در آنها برای شرکت‏های تابعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ضروری می‏باشد. در مورد راهنماهای ایمنی نیز شرکت‏های تابعه می‏بایست نسبت به تهیه و تدوین روش‏های اجرایی مربوطه جهت برآورده‏ سازی مفاد مندرج در این راهنما (به عنوان حداقل نیازها) اقدام نمایند. بخش راهنماهای ایمنی توسط نفرات کمیته تخصصی ایمنی مدیریت HSE شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت‏های تابعه تهیه گردیده است و در آن ضمن استفاده از الزامات ملی از استانداردهای بین‏ المللی نیز با توجه به شرایط خاص عملیات و فرآیندی صنایع پتروشیمی استفاده گردیده است.

 

نويسندگان: علیرضا نریمان نژاد، مسعود رفیعی و عبدالمجید پارساراد

انتشارات گروه طرفه     (1389)     490 صفحه     تلفن: 77903926

کتاب هیدرولیک برای مهندسین آتش نشانی

بیش از سه دهه کتاب هیدرولیک برای مهندسان آتش، اثر جان بومن به عنوان استاندارد در مراکز آتش نشانی استفاده گردیده و بر همین اساس در بخش آموزش خدمات آتش نشانی بریتانیا، جهت ارتقاء سطح علمی کار آموزان آتش نشانی به کار گرفته شده است و مربیان برای پاسخگویی به سوالات پیچیده هیدرولیک از این کتاب به عنوان مرجع بهره می گرفتند.

 

نویسنده: جان بومن  

مترجمین: علیرضا یادگاری، اسماعیل خیرآبادی

انتشارات رازنهان – تلفن 08612218261    (1390)   175 صفحه     3500 تومان

کتاب ایمنی حریق

این کتاب با هدف فراهم آوردن یک راهنمای عملیاتی تدوین شده است تا با اجرای آن بتوان پیشگیری و حفاظت در برابر حریق در محیط کار را ارتقاء بخشید. تاکید این کتاب بر تکنیک‏ها و روش‏ هایی است که می‏توان برای ارتقاء واقعی عملکرد انجام داد. تمرکز اصلی این کتاب بر حفاظت در برابر حریق در محیط‏های صنعتی می‏باشد اما اکثر مطالب آن برای حفاظت در برابر حریق در تمامی بخش‏ها قابل استفاده می‏باشد. جلوگیری و کنترل خسارت ناشی از حریق به طور اساسی در مورد توسعه سیستم‏ های عملیاتی در تاسیسات است تا فرصت‏ های جلوگیری از حریق، محدود نمودن توسعه و گسترش حریق و کنترل موثر و سریع حریق افزایش یابد. اگر هدفتان تمرکز جامع بر حفاظت در برابر حریق در شغلتان است، این کتاب آشنایی خوبی در این مورد فراهم می‏ آورد. اگر یک شاغل معمولی در حیطه ایمنی می‏باشید، این کتاب اطلاعات پای ه‏ای را در مورد مسوولیت‏ هایتان در برابر حریق فراهم خواهد کرد.

از تصاویر زیادی در این کتاب استفاده شده تا درک بسیاری از موضوعات مرتبط با جلوگیری و کنترل خسارات ناشی از حریق آسانتر شود. اطلاعات و مثال‏های بسیاری در خصوص خسارت ناشی از حریق در فصل اول گنجانده شده است. فصل دوم اطلاعات مهمی را در مورد عوامل جدید اطفاء حریق (شامل عوامل شیمیایی و پاک طراحی شده جهت جایگزینی هالون) ارائه می‏دهد. برنامه عمومی کنترل خسارت ناشی از حریق در فصل سوم ارائه شده است. فصل چهارم به مطالب مرتبط به ایمنی در زندگی اختصاص یافته است. بحث کنترل خطر در فصل پنجم بسط داده شده است. فصل ششم در خصوص سیستم‏های نصب شده حفاظت در برابر حریق است. مطالب فصل هفتم در مورد خاموش کننده‏ های قابل حمل می‏باشد. تیم‏های واکنش در شرایط اضطراری و ایستگاه‏ های آتش‏نشانی در فصل هشتم به آن پرداخته شده است. فصل نهم نیز به مقابله با حریق اختصاص دارد. در خاتمه نیز برای کسب اطلاعات بیشتر مراجع اینترنتی معرفی شده است.

 

نویسندگان: مهندس مظاهر انصاری و محمدرضا حسن بیگی

انتشارات فدک ایساتیس     (1391)      284 صفحه      8500 تومان     تلفن: 66481096

کتاب شاخص حریق و انفجار

ارزیابی ریسک حریق یکی از مهمترین دغدغه  های متخصصان و مهندسین ایمنی می باشد. در میان انواع روش  های ارزیابی ریسک حریق، روش  های مرتبط با محیط  های شهری و مسکونی و به عبارتی روش های ارزیابی ریسک حریق در محیط های بسته، بسیار سهل تر و امکان پذیرتر از ارزیابی ریسک های حریق در محیط های صنعتی و محیط های باز می باشند.

امروزه با ارائه نرم افزارهای تخصصی در زمینه ارزیابی ریسک حریق، می توان بر مبنای معادلات و مدل سازی های ترمودینامیکی، شبیه سازی هایی را در خصوص تخمین و ارزیابی نرخ و چگونگی رشد حریق انجام داد. اما نکته بسیار مهم این است که اولا این رویکردها و مدل سازی ها بسیار تخصصی می باشند، ثانیا این نرم افزارها در دسترس همگان نبوده و ثالثا در بسیاری از سناریوهای ارزیابی ریسک حریق نیازی به این مدل سازی ها نبوده و به راحتی می توان از روش های ساده تر این ارزیابی ها را انجام داد. شاخص های داو و موند از جمله روش هایی بسیار کاربردی و در عین حال ساده می باشند که با استفاده از این شاخص ها می توان براساس یک قضاوت و بررسی کارشناسانه و تخصصی ارزیابی مناسب و کاربردی را برای ارزیابی ریسک حریق انجام داد. در این کتاب تلاش شده تا این روش ها با بیانی ساده و کاربردی، تشریح شوند.

 

مترجمان: دکتر هاشم ستاره، مهندس آرش قاسمی و مهندس مسعود مردانی

انتشارات فن  آوران     (1391)     104 صفحه     5000 تومان     تلفن: 66953998

کتاب اصول ایمنی حریق

آتش سوزی یا حریق یکی از قدیمی ترین بلایایی است که در صورتی که به موقع مهار نشود می تواند در زمانی کوتاه، دارایی و سلامت افراد را به خطر اندازد. لذا ضروری است اقدامات لازم جهت پیشگیری و کنترل مخاطرات و خسارات آن از طریق رعایت اصول ایمنی حریق به عمل آید. این کتاب با عنوان «اصول ایمنی حریق» در 6 فصل تهیه شده است. در فصل اول مهمترین تعاریف و مبانی حریق بیان شده و در فصل دوم مواد خاموش کننده، مزایا و معایب هر یک و نحوه بکارگیری آنها با استفاده از تجهیزات خاموش کننده ذکر شده است. با توجه به کاربرد زیاد خاموش کننده های دستی در صنایع و ساختمان ها، فصل سوم کتاب به ویژگی ها، نحوه تعیین تعداد و جانمایی خاموش کننده های دستی و نحوه استفاده از آنها پرداخته است. در فصل چهارم، تعاریف، کلیات و مبانی سامانه های کشف و اعلام حریق و نحوه تعیین تعداد و جانمایی آنها بیان شده است. فصل پنجم به سامانه های اطفای حریق آبفشان (اسپرینکلر) اختصاص یافته است. در این فصل انواع سامانه های آبفشان و نحوه طراحی آنها به طور کامل تشریح شده است. ارزیابی ریسک حریق و اقدامات واکنش در شرایط اضطراری در هنگام رخداد حریق (نظیر تهیه طرح های فرار و پیش بینی مسیرهای خروج اضطراری) در فصل ششم مورد بحث قرار گرفته اند. در تهیه کتاب تلاش گردیده بیشر از استاندادهای موسسه استانداد و تحقیقات صنعتی ایران استفاده گردد و در پایان هر بخش الزامات ملی و قانونی مرتبط با هر موضوع در داخل یک کادر ذکر شده است. همچنین در پایان هر فصل تمریناتی به عنوان خودآزمایی آورده شده که با استفاده از آنها فراگیران قادر خواهند بود درک و فهم خود را از هر فصل مورد ارزیابی قرار دهند.

این کتاب می تواند برای دانشجویان و دانش آموختگان رشته های ایمنی صنعتی، HSE، مهندسی بهداشت حرفه ای و سایر رشته های مرتبط و همچنین شاغلین رشته های مرتبط با HSE در صنایع مفید واقع شود.

 

نویسندگان: دکتر مهدی جهانگیری، کیوان ساربان زاده و حجت ابدام

انتشارات فن آوران     (1391)      284 صفحه      12000 تومان      تلفن: 66953998

 

 

کتاب خاموش کننده های دستی

اين سند براساس الزامات شغلي مورد نياز آتش نشانان در استاندارد NFPA1001, Standard for Fire Fighter Professional Qualifications (2008) [NFPA1001 Chapter 5.3.16] تهيه شده است.

 

مترجمین: ابراهیم عیوضی و علی اسماعیلی

انتشارات فن آوران     (1392)     240 صفحه     12500 تومان      تلفن: 66953998

کتاب مقدمه ‏ای بر خاموش کننده ‏های حریق

در بحث مقابله با آتش‏سوزی‏ها شعار اصلی همیشه براساس «پیشگیری بهتر از درمان است» پایه گذاری می‏شود، اما با توجه به اینکه هرگز نمی‏توان ضریب ایمنی در برابر آتش‏سوزی را به صفر رساند، آماده‏سازی و بکارگیری تجهیزاتی که در کنترل، مهار و اطفاءآتش‏سوزی‎ها نقش داشته باشند اهمیت بسیاری دارد. با استناد به آمارهای سازمان‏های آتش‏نشانی، خاموش کننده‏های آتش‏نشانی، انواع وسایل و دستگاه‏های حرفه‏ای مقابله با آتش و سیستم‏های اعلام و اطفاء آتش‏نشانی نقش قابل ملاحظه‏ای در کاهش تاثیرات مخرب آتش‏سوزی‎ها داشته‏اند، بنابراین بکارگیری این تجهیزات برای عموم افراد بسیار حائز اهمیت است. نکته‏ای که نباید هرگز مورد غفلت افراد قرار گیرد اینست که بکارگیری این تجهیزات مستلزم داشتن شناخت و آگاهی از نحوه عملکرد این دستگاه‏هاست. یکی از مهمترین دستگاه‏هایی که برای این مهم در دسترس افراد است و اهمیت بکارگیری مناسب آن در کاهش زیان‏های جانی و مالی حریق ها کاملا روشن است خاموش کننده‏های دستی است. این کتاب می‏کوشد با ایجاد شناختی مناسب از انواع دستگاه‏های خاموش کننده قابل حمل برای عموم افراد براساس آخرین استانداردهای روز دنیا در ایجاد یک جامعه ایمن در برابر حریق تاثیرگذار باشد. این کتاب می‏تواند برای آتش‏نشانان (شهری، صنعتی، فرودگاهی، نظامی، داوطلب و …) متخصصین ایمنی و بهداشت حرفه‏ای، مسوولین HSE، افسران ایمنی، مدیران و مسوولان ایمنی در اماکن، مدیران و کارکنان کارخانه‏ها و اماکن صنعتی، فرودگاه‏ها، پالایشگاه‏ها، انبارها، شرکت‏ها و موسسات دولتی و خصوصی، مدیران مدارس و دانشکده‏ها، رانندگان خودروها و همچنین همه افراد و خانواده‏ها مفید باشد.

 

مترجمین: دکتر رضا غلام نیا و سید هادی حجازی

انتشارات آثار سبحان     (1393)     148 صفحه     6400 تومان      تلفن: 66971112

کتاب اصول مهندسی حفاظت در برابر حریق و انفجار در صنایع نفت، گاز و شیمیایی

كتاب اصول مهندسی حفاظت در برابر حریق و انفجار ترجمه ای از ویرایش دوم Handbook of Fire And Explosion Protection Engineering Principles می‏باشد كه توسط دنیس پ. نولان به رشته تحریر درآمده است.

این کتاب ضمن معرفی ماهیت خطرات و تاریخچه حوادث حریق و انفجار، فلسفه حفاظت و معیارهای تحلیل ریسک را در این صنایع تبیین می‌کند و سپس به تشریح راهکارهای ایمن‌سازی و حفاظت تاسیسات در برابر حریق و انفجار شامل اصول جانمایی و چیدمان ایمن تجهیزات و تأسیسات، سازوکارهای مهار و جمع‌آوری مایعات سطحی، سیستمهای کنترل فرآیند و توقف اضطراری، فشارزدایی و تخلیه مایعات و گازها، آزادسازی حرارتی و اضافه فشار، کنترل منابع اشتعال، حذف انتشارهای فرآیندی، سیستمهای مقاوم به حریق و انفجار، سیستم‌های آشکارسازی و اعلام خطر آتش و گاز، تمهیدات تخلیه نفرات، و روش‌های اطفای حریق می‌پردازد. الزامات مربوط به محل‌ها، تاسیسات و تجهیزات خاص و اثرات عامل انسانی و ارگونومی نیز بررسی و دستورالعمل آزمایش سیستم‌های آتش‌نشانی و اطلاعات مرجع درباره سیستم‌های مقاوم به حریق و انفجار به‌تفصیل ارایه شده‌اند.

این كتاب نگرشی سیستمی به موضوع ایمنی و نحوه پیاده‌سازی آن در بخشهای مهندسی، طراحی و اجرای پروژه دارد و تلاش كرده با ارجاعات مكرر به استانداردهای به‌روز و مطرح جهانی، رویه‌های طراحی و اجرایی شركت‌های بین المللی فعال در حوزه نفت و گاز و صنایع وابسته و ارایه مثال‌های كاربردی روشن، خلاءهای دانشی و تجربی را كه ممكن است كارشناسان و طراحان پروژه‌ها در این زمینه داشته باشند جبران كند تا از مخاطرات جدی ناشی از كم‌توجهی ناخواسته به اصول ایمنی پیشگیری كند.

در این كتاب مجموعه‏ای كامل از اصول و قواعد ایمنی فراهم آمده است كه به اعتقاد مترجمان میتواند مرجعی مناسب برای كارفرمایان پروژه‌ها (از جمله شركت ملی نفت) و مشاوران یا پیمانكاران باشد و هدف اصلی آنان از ترجمه این كتاب رساندن آن به طیف وسیع مخاطبان بالقوه فارسیزبان است.

مخاطبان كتاب عمدتا كارشناسانی هستند كه با طراحی و احداث كارخانجات نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع شیمیایی و مشابه آن سروكار دارند. كتاب حاضر میتواند مرجعی روزآمد در كنار مقررات ایمنی و استانداردهای موجود باشد و كارشناسان نظارت بر طراحی یا اجرا از آن استفاده کنند.

 

مترجمین: ایرج رحیمی منجزی، مسعود پارسی و حدیث نسیم

انتشارات پژوهشگاه صنعت نفت     (1393)     464 صفحه     24000 تومان      تلفن: 48252048

کتاب ارزيابی ريسك حريق ساختمان ها با استفاده از نرم افزار CFSES

حریق یکی از حوادثی است که پیامدهای جانی، مالی و زیست محیطی ناگواری را برای جوامع به دنبال دارد و همه ساله در جوامع مختلف افراد بیشماری قربانی این حادثه می‏شوند. بر طبق اطلاعات موجود نیمی از مرگ و میرهای ناشی از حریق را حریق‏های ساختمانی تشکیل می ‏دهند. اولین گام در ایمنی حریق، ارزیابی ریسک به منظور بررسی وضعیت موجود، شناسایی خطرات و اولویت ‏بندی انجام اقدامات مورد نیاز جهت ارتقای وضعیت ایمنی می ‏باشد. یکی از نرم‏ افزارهایی که به منظور ارزیابی ریسک حریق در ساختمانها ارائه شده است، نرم‏ افزار سامانه ارزیابی ریسک حریق (CFSES) می ‏باشد. این نرم ‏افزار از سوی سازمان ملی حفاظت در برابر حریق آمریکا (NFPA) و بر اساس استانداردهای این موسسه منتشر شده است. با استفاده از این نرم ‏افزار می ‏توان عوامل موثر بر وقوع حریق ‏های ساختمانی را شناسایی و وضعیت ایمنی حریق ساختمان را مورد ارزیابی قرار داد. این نرم ‏افزار همچنین اقدامات پیشنهادی جهت کاهش سطح ریسک ساختمان به سطح قابل قبول را نیز ارائه می ‏دهد.

با توجه به کاربرد گسترده این نرم ‏افزار در ارزیابی ریسک ساختمان‏ها و نظر بر نبود مرجعی به زبان فارسی در این خصوص، تصمیم گرفته شد تا راهنمای کار با این نرم افزار در قالب این کتاب به زبان فارسی منتشر گردد. این کتاب از سه بخش تشکیل شده است. در بخش اول معرفی نرم ‏افزار و خلاصه ‏ای از عملکردهای مختلف نرم افزار ارائه شده است. در بخش دوم که قسمت عمده مطالب را به خود اختصاص می ‏دهد، راهنمای نرم ‏افزار به طور کامل تشریح شده است و در بخش سوم دو  مثال کاربردی از محاسبه ریسک حریق با استفاده از این نرم ‏افزار ارائه شده است. عمده مطالب این کتاب برگرفته از راهنمای نرم ‏افزار و استانداردNFPA101 می ‏باشد. جهت توضیح بیشتر مفاهیم مطالبی از سایر استانداردهای NFPA و مراجع دیگر ارائه شده است.

 

مترجمین: دكتر مهدی جهانگيری- فاضل رجبی- فهيمه داروغه

انتشارات فن آوران     (1393)     120 صفحه     8000 تومان      تلفن: 66953998

کتاب شبيه سازی هيدروليكی شبكه‏ های آب آتش‏نشانی با نرم افزار

در فصل اول این کتاب، یک مثال ساده جهت آشنایی اولیه کاربر با نرم افزار ارائه شده تا کاربر با محیط و مقدماتی از نرم ‏افزار آشنا شود. در این فصل انتظار نمی‏رود که کاربر بر تمامی مطالب مذکور، تسلط کافی پیدا کند. در فصل دوم اصول و مبانی پایه و قوانین حاکم بر محاسبات در نرم افزار پایپ نت شرح داده شده است. همچنین همه اجزاء و تجهیزات موجود در نرم‏افزار معرفی شده تا در شبیه سازی سیتسمهای خنک سازی و همچنین شبکه اصلی آب آتش‏نشانی استفاده گردد. مواردی که در این فصل تشریح می‏شوند در فصول بعدی و به طور کلی در شبیه سازی‏ ها به کار برده می‏شوند. در فصل سوم، روشهای مدل سازی و شبیه ‏سازی سیستم‏های خنک سازی و سیستمهای دلوژ ارائه شده و با تشریح سناریوهای مختلف، وضعیت‏ های ممکن در زمان طراحی، بررسی شده است. در فصل چهارم سیستمهای شبکه اصلی آب آتش‏نشانی و روشهای مختلف مدل سازی آنها بر اساس سیستم‏های دلوژ نوع الاستومریک و نیز نوع کلاک شات با ذکر سناریوهای مختلف و همچنین نحوه انجام محاسبات اندازه پمپ آمده است. در فصل پنجم، نکات مهم و ضروری در انجام شبیه سازی شامل مواردی چون محاسبه اندازه اریفیس‏ ها و غیره ارائه شده است. در این فصل سعی شده تا نکات اصلی و مهم در  شبیه ‏سازی مورد بحث و بررسی قرار گیرد تا کاربر بتواند در هنگام انجام شبیه سازی‏ ها، از این موارد استفاده کند.

 

نویسندگان: آياشار  خليقی- ليلا بايندری

انتشارات فن آوران      (1393)    272 صفحه     15000 تومان      تلفن: 66953998