اعلام حریق | سیستم اعلام حریق | سامانه اعلان حریق

سیستم اعلام حریق چیست و بهترین سیستم اعلام حریق کدام است و چطور سیستم اعلام حریق را انتخاب و نصب کنیم. قیمت سیستم های اعلام حریق چقدر است و بهترین کتاب آموزش سیستم اعلام حریق کدام است.

برای معرفی و آشنایی سریع با سیستم های اعلان حریق شامل انواع آن، تجهیزات و برندهای مختلف و نحوه انتخاب یک سیستم اعلام حریق مناسب، پیشنهاد می کیم که ویدئوی زیر را مشاهده کنید.

سیستم اعلام حریق چیست؟

یک سیستم اعلام حریق شامل مجموعه از تجهیزات نظیر کاشف دود، شستی، آژیر و… است که با یکدیگر کار می کنند و در صورت وجود دود، آتش، منوکسید کربن و سایر شرایط اضطراری آن ها را شناسایی کرده و از طریق هشدارهای صوتی و دیداری نظیر آژیر و فلاشرها به ساکنین و مسئولین مرتبط اطلاع رسانی می کند.

بهترین سیستم اعلام حریق کدام است؟

چطور سیستم اعلام حریق را انتخاب کنیم؟

چطور سیستم اعلام حریق را نصب کنیم؟

قیمت سیستم های اعلام حریق چقدر است؟

بهترین کتاب آموزش اعلام حریق کدام است؟

اجزای مختلف یک سیستم اعلام حریق چیست؟

نقشه سیم کشی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

دانلود فایل اتوکد (AutoCAD) نقشه سیم کشی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر برای علاقمندان به سیستم اعلام حریق در این مقاله تهیه و ارائه شده است. جهت دانلود نقشه اعلام حریق سیستم آدرس پذیر در قالب فایل اتوکد می توانید از لینک زیر اقدام نمایید.

این نقشه شامل موارد زیر است:

  • جانمایی تجهیزات اعلان حریق بر روی نقشه
  • نقشه مسیر کابل و کابلکشی اعلام حریق
  • توضیحات مربوط به علایم اختصاری اعلام حریق مورد استفاده در نقشه

 

دانلود رایگان نمونه نقشه سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

دانلود نقشه اعلام حریق آدرس پذیر

 

نکته قابل توجه این است که در نقشه های اعلام حریق باید از علایم اختصاری یکسانی استفاده کرد. در صورتی که هر پیمانکار علایم اختصاری خاص خودش را در پروژه ها به کار می برد. از جمله این نقشه ای که در لینک بالا قابل دانلود است. از جمله مشکلاتی که در صورت استفاده نکردن از علایم نقشه کشی یکسان بوجود می آید این است که احتمال بروز خطا در مراحل مختلف پروژه را افزایش میدهد. از جمله اینکه در زمان نصب ممکن است تجهیز اشتباهی نصب شود، و یا در زمان برنامه ریزی سیستم، اشتباهاتی رخ دهد و یا تعمیر و نگهداری سیستم اعلان حریق را با پیچیدگی مواجه کند.

در مجموع برای سادگی و سهولت در اجرای پروژه از طراحی گرفته تا نصب و اجرا و بهره برداری، اکیدا توصیه می شود که حتما از علایم اختصاری استاندارد در طراحی ها و نقشه سیم کشی سیستم اعلام حریق استفاده شود.

سازمان NFPA آمریکا جهت یکسان سازی نقشه های سیستم های حفاظت از حریق مختلف از جمله اعلان و اطفای حریق استاندارد NFPA170 را منتشر کرده است. جهت دانلود علایم استاندارد نقشه کشی اعلام حریق در قالب فایل اتوکد می توانید از لینک زیر آن را دانلود کنید که یکی از ضمائم ارزشمند کتاب مهندسی سیستم های اعلان حریق نیز هست.

دانلود فایل اتوکد علائم اختصاری اعلام حریق مطابق با NFPA170

دانلود علائم اختصاری اعلام حریق

 

بکارگیری علایم اختصاری لینک فوق که از آخرین نسخه استاندارد NFPA170 در قالب فایل اتوکد تهیه شده است، می تواند جلوی بسیاری از اشتباهات را در طی اجرای پروژه بگیرد و همچنین نقشه سیم کشی سیستم اعلام حریق پروژه شما را حرفه ای تر می کند.

افزایش سود شرکتهای اعلان حریق

پروفسور محمد حسین ادیب دکترای ارزیابی ریسک بازار می گوید که با توجه به نرخ فعلی دلار، فروش 20% سال قبل است، یعنی 80% فعالین اقتصادی اضافی هستند. این امر در شرکت های اعلان حریق نیز دیده می شود و با توجه به ارتباط نزدیکی که با بیشتر این شرکت ها دارم تقریبا آمار درستی است.

در چنین شرایطی اکثر شرکت های اعلان حریق به دنبال راهکارهایی برای جبران این کاهش فروش بر می آیند؛ از جمله اینکه وارد حوزه هایی به غیر از اعلان حریق نظیر دوربین مداربسته، کنترل تردد و… می شوند. یکی از بازارهای بسیار پرسود که بسیار نزدیک به سیستم های اعلان حریق است، پروژه های سیستم های F&G است که تقریبا بیش از 97درصد شرکت های اعلان حریق تاکنون به این حوزه ورود نکرده اند.

چرا سیستم F&G؟

از ویژگی های  برجسته پروژه های سیستم های F&G، رقابت کمتر و در عین حال حاشیه سود بالاتر نسبت به سیستم های اعلان حریق است. همچنین رقم کلی پروژه های آشکارسازی آتش و پایش گاز (F&G System) چندین برابر پروژه های اعلان حریق است و معمولا رقم پروژه های F&G تقریبا از حدود 500 میلیون تومان برای پروژه های کوچک شروع می شود.

از جذابیت های ورود به پروژه های سیستم های F&G این است که برای شرکت های اعلان حریق و کارشناسان آنها هزینه های بالاسری اضافی نظیر استخدام نیروی جدید اضافه نخواهد کرد؛ به این دلیل که استانداردهای سیستم های F&G بسیار نزدیک به سیستم های اعلان حریق است و صرفا با ارتقای دانش کارشناسان اعلان حریق در حوزه کاشف های شعله و کاشف‌های گاز و چند مورد دیگر، مدیریت این پروژه ها امکانپذیر خواهد بود.

راز شرکت های موفق صنعت حریق

یکی از رازهای شرکت های بزرگ و موفق صنعت حفاظت از حریق ورود به بازارهای بکر و پرسود هست. زمانی که خیلی از شرکتهای اعلان حریق در دریای سرخ تجارت با یکدیگر سر جنگ دارند تا بتونند پروژه ای رو با کمترین سود اخذ کنند، شرکت های موفق در دریای آبی تجارت، بدون دغدغه و با حاشیه سود بالا و چراغ خاموش به مسیر موفقیت خود ادامه می دهند.

قدم بعدی چیست؟

برای مشاهده ویدئوی معرفی سیستم F&G، لیست قیمت و همچنین آشنایی با بازار کار سیستم های F&G می توانید از  لینک زیر استفاده کنید.

سیستم پایش گاز و آتش (F&G System)