از انگلستان تا سنت شکنی ویکی فایر

بی سوادان قرن 21 کسانی نیستند که نمی توانند بخوانند و بنویسند؛ بلکه کسانی هستند که نمی توانند بیاموزند، آموخته های کهنه را دور بریزند و دوباره بیاموزند.

( الوین تافلر )

مطلب امروز اختصاص به معرفی یکی از برجسته ترین نرم افزارهای صنعت حفاظت از حریق دارد که متاسفانه در کشور ما بسیار مهجور مانده است. بله، نرم افزار شبیه سازی دینامیکی حریق (Pyrosim)

شاید تا به حال اسم این نرم افزار به گوش شما نرسیده باشد و یا اگر رسیده است، از کاربردها و جذابیت های بازار کار آن علی الخصوص در کشور عزیزمان ایران اطلاعی نداشته باشید.

شاید بد نباشد قبل از معرفی این نرم افزار، جایگاه استفاده و کاربرد این نرم افزار را در استاندارد مشخص کنیم. مطابق استاندارد NFPA72 شما طراحی سیستم های حفاظت از حریق را به دو صورت می توانید انجام بدهید:

  • طراحی بر مبنای قوانین جانمایی و فاصله گذاری مشخص شده در استاندارد که اصطلاحا به آن prescriptive Design می گویند
  • طراحی بر مبنای عملکرد که به آن Performance Based Design می گویند.

روش اول دقیقا همان روشی هست که تقریبا در تمامی پروژه های کشورمان در حال انجام هست. اما روش دوم متاسفانه هنوز نتوانسته جایگاه خود را در ایران پیدا کند. این روش معمولا از طریق نرم افزارهای مهندسی و شبیه سازی حریق و دود نظیر Pyrosim انجام می شود.

 

در کجاها نیاز است که از روش دوم و یا استفاده از نرم افزارهای شبیه سازی حریق نظیر پایروسیم استفاده شود؟

در خیلی از فضاها با توجه به ساختار سازه، محتویات درون آن، شرایط محیطی و نوع خطر موجود در آن، قوانین ثابت یاد شده در استانداردها جوابگوی نیازهای طراحی آن پروژه نخواهد بود. به عنوان مثال انبارها، لابی ها و آتروم هایی با ارتفاع سقف بسیار بلند که امکان بروز پدیده لایه بندی هوا در آن وجود دارد؛ و یا تونل های جاده ای، کارخانجات و پارکینگهایی با شرایط کاری و تهویه ای خاص و… .

در چنین شرایطی باید از روش های مبتنی بر عملکرد برای طراحی و اجرای سیستم حفاظت از حریق کمک گرفت که مورد تایید استانداردها از جمله استانداردهای NFPA نیز می باشد.

 

مشاهده جزئیات دوره پایروسیم و سرفصل های آن

 

تعداد بسیار اندکی از افراد در سطح دنیا از چنین روشی برای حل چالش های طراحی پروژه های عظیم کمک می گیرند که رقم های بسیار نجومی را بابت اینگونه طراحی ها و ارزیابی ها دریافت می کنند.

همچنین دوره های آموزشی مربوط به این دانش، تنها در انگلستان و آمریکا و بصورت بسیار محدود و شاید سالی یکبار برگزار می شود. اما متاسفانه کشور عزیز ما بخاطر تحریم ها و یک سری مسائل دیگر از این فرصت محروم است. به همین دلیل ما در آموزشکده حریق وظیفه خود دیدیم که فرصت حضور کارشناسان و مهندسان صنعت حفاظت از حریق کشورمان را در این دوره ایجاد کنیم و فرصتی را آماده کرده ایم که مردم کشور ما بتوانند از این خدمات استفاده کنند.

در همین راستا آموزشکده حریق ایران اینبار با یک سنت شکنی و انحصار شکنی جدید، برای اولین بار اقدام به برگزاری این دوره و انتقال دانش و تجربیات مربوط به این سبک طراحی و ارزیابی در ایران نموده است و از تمامی علاقمندان به یادگیری این نرم افزار جهت حضور در دوره تخصصی و کاربردی آموزش نرم افزار پایروسیم (Pyrosim) دعوت به عمل می آورد.

به طور کلی این دوره برای مخاطبانی نظیر:

  • مشاوران
  • شرکت‌های بیمه
  • محققین حوزه‌ی آتش
  • مهندسان صنعت حفاظت از حریق
  • طراحان سیستم امنیتی آتش‌سوزی

و  بسیاری از کارشناسان و مهندسین دیگر که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با آتش سر و کار دارند، بسیار مفید است و در حال حاضر دارای بازار بسیار بکر و با پتانسیل بسیار بالا در ایران است.

 

جهت اطلاعات بیشتر بر روی یکی از لینک های زیر کلیک کنید: