استاندارد نصب دتکتورهای بیم

– فاصله ی بین فرستنده گیرنده­ی بیم دتکتور و رفلکتور می تواند از 5 تا 100 متر باشد.

– پهنای مانیتورینگ بسته به ارتفاع ناحیه ی حفاظتی نیز دارد. این میزان می تواند بین 8 تا 15 متر باشد. مثلا در ارتفاع 3 متر پهنای پوشش 8 متر و در ارتفاع 20 متر پهنای پوشش 15 متر است.

– حداقل فاصله بیم دتکتور از دیوار،سقف یا تیرچه و مواد موجود در ناحیه ی حفاظتی 30 سانتی متر است. ضمنا برای اتاق های با ارتفاع کمتر از 10 متر حداکثر فاصله از سقف یا تیرچه 60 سانتی متر می باشد.

– حداقل فاصله ی بین دو فرستنده گیرنده ی موازی (و یا بین دو رفلکتور موازی) بسته به ارتفاع ناحیه­ی حفاظتی از 1 متر (در ارتفاع 0 متری) تا 6 متر (در ارتفاع 100 متری) می باشد.

– در موارد زیر می توان بیم دتکتور را زیر تیرچه (Joist) سقف نصب کرد:

1- اگر ارتفاع تیرچه (Joist) کمتر از 20 درصد ارتفاع اتاق باشد.

2- اگر عرض ناحیه­ی بین تیرچه­ها کمتر از 50 درصد عرض عملکردی بیم (Broad of surveillance) باشد.

3- اگر مساحت بین تیرچه ها کمتر از 200 متر مربع باشد.

–  اگر ارتفاع تیرچه ها بیشتر از 20 درصد ارتفاع سقف باشد، تیرچه ها مثل Divider (جداکننده) اتاق ها در نظر گرفته می شوند و بایستی برای هر ناحیه طراحی بیم جداگانه صورت گیرد.

–  در یک ناحیه ی حفاظتی با ارتفاع 6 متر، پایین ترین ترازی که بیم می تواند در آن جا قرار گیرد 3 الی 4 متر از کف است. در ناحیه های حفاظتی با ارتفاع 12 متر تا 20 متر نیز پایین ترین ارتفاعی که بیم دتکتور می تواند در آن جا قرار گیرد 6 الی 7 متر است.

– در نواحی با طول بیشتر از 100 متر در صورتی که مثلا دو عدد بیم دتکتور در یک امتداد و به صورت رو در رو قرار گیرند ممکن است اثرات منفی روی یکدیگر بگذارند. در این گونه موارد بهتر است یک صفحه ی بزرگ بین رفلکتورها قرار گیرد.

– محل نصب بیم دتکتور باید حتی در نوسانات شدید گرما نیز محکم، ثابت و بدون لرزش باشد.

– برخورد نورهای با طیف نور مشابه از سقف ها یا دیوارهای فلزی، انعکاس یا انکسار نور شیشه ها (در اثر طلوع و غروب آفتاب و …)، جرثیقل های سقفی، گرد و غبار ناشی از تخلیه و بارگیری تجهیزات از جمله موارد معمولی هستند که باعث الارم کاذب در بیم دتکتورها می شوند.

– اگر یکی از دیوارهای محل نصب بیم دتکتور یا رفلکتور Stable نبود یعنی در اثر نوسانات دما تغییر وضعیت می دهد، بهتر است رفلکتور روی آن نصب گردد و فرستنده گیرنده روی دیواره ی Stable قرار گیرد.

– زمانی که بخواهیم حریق های کوچک (Smouldering fire) که گرمای کمی نیز تولید می کنند را در ساختمان­های با ارتفاع بالا شناسایی کنیم، دو یا سه دتکتور بیم را بایستی در چند تراز مختلف قرار داد. این روش برای ساختمان­ های بالای شش متر می تواند استفاده شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *